Dębowa podłoga jak z serialu Bridgertonowie. Luksus i klasyka

Dąb jest jednym z najtwardszych i najbardziej trwałych gatunków drewna. Kojarzy się z luksusem i ponadczasowością. Może przetrwać dziesiątki lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu, co sprawia, że jest to inwestycja na długie lata. Taka podłoga nie tylko sprawdzi się we wnętrzach rodem z serialu Bridgertonowe, ale także w tych nowoczesnych.

Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić; dostępne na rynku produkty łączą najlepsze cechy szlachetnego materiału z walorami użytkowymi. Szeroki wybór kolorów, rozmiarów i wykończeni sprawia, że każdy miłośnik naturalnego drewna znajdzie idealnie dla siebie rozwiązanie.

Stylizowane podłogi
Tak określane są deski i klepki poddane procesom postarzania: z nowego drewna powstają podłogi do złudzenia przypominające stare drewno. W naturze do osiągnięcia takich efektów potrzeba lat, natomiast w kontrolowanych warunkach marki Chapel Parket trwa to tylko kilka tygodni.
Sekretem jest prawidłowa obróbka materiału, która rozpoczyna się od heblowania drewna: czynności pozwalającej wyeksponować jego naturalne piękno. Do uzyskania „starych” podłóg potrzeba szeregu działań, ale efekty pracy rzemieślników są zachwycające. Inwestor może wybrać elementy nacinane poprzecznie, szczotkowane, czy też elementy z ręcznie skrobaną powierzchnią.
 

Drewno na ogrzewaniu

Temat ogrzewania podłogowego w środku lata może wydawać się nieludzką torturą. Jednak okres letni to zdecydowanie odpowiedni czas na zaznajomienie się z tym zagadnieniem.

Naturalne drewno można instalować na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża (chodzi o wygrzanie posadzki i sporządzenie protokołu z tej czynności) oraz wybór właściwych podłóg.

- Na ogrzewanie podłogowe odpowiedni jest materiał inżynieryjny (drewno warstwowe). Zdecydowanie nie zalecamy natomiast montażu drewna litego, którego opór cieplny jest wysoki, przez co ogrzewanie jest mało efektywne i nieekonomiczne. Materiał inżynieryjny powstaje poprzez połączenie kilku warstw drewna, dzięki czemu nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Warstwowe podłogi, w porównaniu z litymi, są także bardziej odporne na zmiany wilgotności i temperatur - wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

Z materiału warstwowego tworzone są zarówno deski, jak i klepki, a nawet kasetony. Każdy z tych elementów może być z powodzeniem montowany na „podłogówce”.
 

Nie tylko deski
A skoro już o klepkach i kasetonach mowa: cieszą się one ogromną popularnością. Do łask wraca klasyczna jodełka (w tym elementy w małych rozmiarach), zainteresowanie budzą także klepki układane we wzór francuski oraz węgierski. Co więcej, coraz częściej inwestorzy decydują się na kasetony, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach nie tylko rodem z „Bridgertonów”, ale również w tych nowoczesnym.

O ile kasetony mają wiele wzorów, a i tak powstają wariacje na specjalne życzenie odbiorców, o tyle klepki spotykamy w trzech najważniejszych odsłonach - Klasyczna jodełka przypomina niekończący się zygzak, a wzory francuski i węgierski cechują się linią prostą, która tworzy się między klepkami. Różnica między schematem węgierskim i francuskim polega z kolei na kącie cięcia elementów. W pierwszym jest to 45 stopni, w drugim - 60 stopni - precyzuje S. Kos.

Istotne jest, że zarówno deski, jak i klepki są dostępne w różnych rozmiarach co pokazuje jak bogaty wachlarz mają do dyspozycji inwestorzy decydujący się na podłogi sygnowane marką Chapel Parket. Równie imponująco prezentuje się paleta kolorystyczna, która obejmuje niemal 60 intrygujących i trwałych odcieni.

***

Zdjęcia:
Projekt: Mateusz Baumiller
Zdjęcia: ONI STUDIO
Podłoga: Chapel Basilica, kolor Channel

 

Pobierz plik

Powrót