KONTROLOWANA ZMIANA KOLORU PATYNOWANYCH PODŁÓG

Drewno to materiał higroskopijny, podatny na warunki panujące w otoczeniu. Z upływem czasu podłogi wykonane z tego surowca także się zmieniają. Jednym z elementów tego naturalnego procesu jest przebarwienie się drewna. W zależności od gatunku, deski zwykle ciemnieją lub stają się o parę tonów jaśniejsze. Inwestorzy, którzy wybrali patynowane podłogi z oferty firmy Chapel Parket Polska mają okazję obserwować znacznie bardziej spektakularne zmiany barw podłóg, choćby samoistne „przejście” od burgunda do szarości. Proces ten jest w pełni zamierzony i przewidywalny - jego rezultatem jest zawsze wybrany przez inwestora kolor. Co więcej, sama zmiana barwy nie wynika z błędu produkcyjnego, lecz wiąże się ze stosowanymi przez firmę metodami wytwarzania posadzek.

Patynowanie jest najbardziej inwazyjną metodą, spośród wszystkich stosowanych przy produkcji dębowych podłóg Chapel Parket.  Drewno, z którego powstają patynowane podłogi jest poddawane celowym uszkodzeniom mechanicznym, następnie nanosi się na nie specjalne substancje. Czynność ta inicjuje bardzo intensywną reakcję chemiczną, która zachodzi na powierzchni materiału i zmienia jego barwę. Dzięki tej metodzie można uzyskać niepowtarzalny, a jednocześnie wyjątkowo trwały kolor. Nie ma innego, równie efektywnego sposobu patynowania desek; takiego rezultatu nie da żadna bejca. 

Stosowanie opisanej technologii powoduje, że kolor dopiero co wyprodukowanej podłogi znacznie różni się od docelowego. Potrzeba od od 4 do 6 miesięcy, aby deski samoistne nabrały pożądanego odcienia. Długość tego procesu zależy głownie od dostępu do światła i powietrza (znajdujące się na posadce dywany i meble spowolnią przebarwienie się drewna), dlatego też deski nie mogą być szczelnie zamknięte.

Wszystkie podłogi z oferty firmy Chapel Parket Polska, w tym seria patynowana, są tworzone na indywidualne zamówienie, a następnie wysyłane do inwestora. Posadzki nie są produkowane „na zapas”, dlatego też nie ma magazynu, w którym byłyby przechowywane. Taki sposób funkcjonowania firmy powoduje, że patynowane dębowe podłogi przebarwiają się już po ich zamontowaniu, dosłownie na oczach inwestora.

 

          
                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Po lewej: Fragment deski z kolekcji Chapel Cathedral tuż po wyprodukowaniu. 
Po prawej: Fragment deski z kolekcji Chapel Cathedral po okresie ok. 5 miesięcy: drewno nabrało barwy wybranej przez inwestora.