WILGOTNOŚĆ DREWNA
W ZALEŻNOŚCI OD WARUNKÓW ZEWNĘTRZNYCH
MIKROKLIMAT DĘBOWYCH PODŁÓG
Podłogi z naturalnego drewna budują - dosłownie i w przenośni - atmosferę wnętrza. Zabezpieczone olejem elementy, za sprawą swoich właściwości higroskopijnych, regulują wilgotność powietrza. Dzięki nim, w pomieszczeniu panuje mikroklimat mający pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Podłogi wykonane z naturalnego drewna różnią się pod każdym względem od sztucznych tj. podłogi laminowane czy winylowe (elementów z fabrycznie naniesionym rysunkiem drewna). Już samo przebywanie w pomieszczeniu, w którym zamontowano drewniane deski, czy klepki wystarcza, żeby dosłownie poczuć różnicę.
Parkiet dębowy jako materiał higroskopijny
Jako materiał higroskopijny, drewno działa jak naturalny bufor: w zależności od potrzeb akumuluje wodę lub oddaje jej nadmiar. Surowiec może dzięki temu regulować wilgotność pomieszczenia; optymalny zarówno dla ludzi, jak i podłogi poziom to przedział 45-65 proc. wilgotności względnej powietrza. Stworzony w ten sposób mikroklimat korzystnie oddziałuje na samopoczucie i zdrowie ludzi. Pozytywnym efektem mogą cieszyć się przede wszystkim inwestorzy posiadający w swoich domach podłogi zabezpieczone olejem; drewno pokryte lakierem nie może swobodnie „oddychać” i oddziaływać na otoczenie.
Wszystkie dębowe podłogi marki Chapel Parket są wykończone olejem woskowym wzbogaconym o związki krzemu. Preparat podnosi odporność drewna na uszkodzenia związane z bieżącym użytkowaniem podłogi. Dzięki stosowaniu specjalnego oleju, podłóg Chapel Parket nie trzeba nawet cyklinować; wystarczy okresowa (przeprowadzana w zależności od potrzeb, w prywatnych domach 1 lub 2 razy w roku) konserwacja olejem. W okresie zimowym wilgotność powietrza znacznie spada. Sposobem na taki stan rzeczy jest nabycie odpowiednio wydajnego elektrycznego nawilżacza. Stosowanie ich poprawi komfort życia mieszkańców, jednocześnie zapobiegnie negatywnym następstwom działania suchego powietrza na drewno.