Kolor roku Pnatone 2021 w podłogowym odczuciu

Ultimate Grey – uspokajająca szarość i Illuminating – słoneczna żółć to barwy okrzyknięte kolorami roku 2021 według Instytutu Pantone. Oba te odcienie mają stanowić wytchnienie po minionym ciężkim roku, a przy okazji przynieść siłę i nadzieję na lepsze czasy. Odcienie szarości dają poczucie równowagi, szczególnie jeżeli zdecydujemy się zainstalować je w swoich wnętrzach, pod postacią drewnianych podłóg.

 

Jak donosi Instytut Pantone wybrane kolory symbolizują mariaż barw niosący za sobą siłę i nadzieję, który potrafi podnieść na duchu. W obecnych, trudnych dla wszystkich czasach uspokajająca szarość i słoneczna żółć, być może choć odrobinę wpłyną na lepsze samopoczucie niejednej osoby. 

 

Szarość wyjątkowo prezentuje się jako podłoga


O tym, że barwa ma znaczenie nie trzeba nikomu przypominać. Szczególnie zdają sobie z tego sprawę Ci, którzy właśnie urządzają swoje przestrzenie. To właśnie kolor nadaje wnętrzu charakter, wyjątkowość i wpływa na uczucia użytkowników w nim przebywających. Na szczególną uwagę w kwestii aranżacji wnętrz zasługują z pewnością podłogi, które posłużą na lata. 

 

W ofercie marki Chapel Parket najbardziej zbliżone do jednej z barw 2021 roku (Ultimate grey) są niektóre odcienie z kolekcji Chapel Minster, która zaprojektowana została z myślą o surowych żywiołach. Seria obejmuje dębowe deski i klepki (układane w klasyczną jodełkę lub jodłę francuską) w 11 wybarwieniach. Jedne z kolorów: Lynn, Preston i Beverly doskonale wpasują się we wnętrza nadając im niepowtarzalny charakter i ciepłą atmosferę. Korzystając z odpowiednich dodatków uzyskamy przytulną przestrzeń z wieloma możliwościami aranżacyjnymi - Powierzchnia podłóg Chapel Minster (jak wszystkich elementów sygnowanych marką Chapel Parket) jest heblowana. W procesie ich produkcji nie stosuje się papieru ściernego, co pozwala zachować naturalny rysunek drewna. Sekretem uzyskiwania wybarwień z tej kolekcji jest inwazyjna, lecz w pełni kontrolowana obróbka surowca. Kolekcja Chapel Minster powstała z inspiracji naturą, a ściślej: rezultatem oddziaływania sił przyrody na surowe drewno. Taki materiał ma nie tylko ciekawy odcień, ale i wyjątkową fakturę. Do uzyskania takich efektów w naturze potrzeba lat, a my jesteśmy w stanie osiągnąć je w kontrolowanych warunkach w kilka tygodni  – informuje ekspert marki Chapel Parket, Paweł Bekas, podkreślając jednocześnie, że takie postarzane drewno ma bardzo uniwersalne zastosowanie i wbrew pozorom najczęściej gości w nowoczesnych aranżacjach.

 

Ponadczasowe podłogi i kolor symbolizujący hart ducha


Przeniesienie odcieni szarości na język wnętrz jest stosunkowo prosty. Barwa ta już od lat stanowi bazę wielu realizacji, a także tło dla praktycznie wszystkich innych kolorów. Wspomniany Ultimate Grey z powodzeniem można porównać do koloru kamieni na plaży czy też skał, czyli części przyrody, które praktycznie pozostają niewzruszone i nie zanikają z dnia na dzień. Warto pamiętać, że szarość bardzo często może oznaczać hart ducha, czyli coś czego można się „przytrzymać” na dłużej, bowiem jest stałe. Podobnie sprawa ma się w kwestii podłóg Chapel Parket, które nie tylko tworzą wyjątkowy klimat wnętrza ale także służą na lata - Inwestycja w podłogę wykonaną z naturalnego drewna jest decyzją długoterminową – przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się nią przez bardzo długi czas. Jak to wygląda w praktyce? Gotowa podłoga jest impregnowana olejem woskowym wzbogaconym związkami krzemu. Zabezpieczone w ten sposób drewno ma podwyższoną odporność na uszkodzenia związane z jego codziennym użytkowaniem. Substancja ułatwia także bieżącą pielęgnację i okresową konserwację podłóg. Olejowanych desek i klepek nie trzeba cyklinować, zamiast tego wystarczy raz w roku przeprowadzić  konserwację  przy pomocy przeznaczonego do tego celu oleju – dodaje Paweł Bekas. 

Co ważne, deski i klepki Chapel Minster można także montować na ogrzewaniu podłogowym. Jak wszystkie produkty z oferty firmy Chapel Parket Polska, elementy z tej serii są tworzone na indywidualne zamówienie, wg potrzeb i oczekiwań inwestora. 

 

Pobierz plik

Powrót