Francuska, węgierska, klasyczna...jodełka od lat w czołówce wzorów podłóg

Dębowej podłogi ułożonej w jodełkę nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest klasyczna, trwała i pasuje praktycznie w każdym wnętrzu. Mimo, że kojarzona z klasyką i ponadczasowością to świetnie sprawdza się jako dębowy parkiet w przestrzeniach nowoczesnych.

Deski, klepki, a może kasetony. Obecnie wybór proponowanych wzorów podłóg jest całkiem obiecujący. Mimo, że przez wiele lat stawiano właśnie na deski, to ponadczasowe klepki od dłuższego czasu goszczą w domach i mieszkaniach wielu osób. Ten powrót do klasyki to dowód na ponadczasowość tego szczególnego wzoru drewnianej podłogi.

Jodełka na kartach historii

Skąd właściwie wziął się ten popularny wzór? W tym przypadku należy cofnąć się aż do Antyku. Początkowo przedstawiana jako obrazek na przedmiotach codziennego użytku z czasem przeniosła się na kolejne dziedziny życia. Jednak dopiero wiele wieków później stała się niezwykle popularna i pożądana, a stał za tym nie było kto, jak sam król Francji, który w XVI wieku niesamowicie ją spopularyzował.

Jodełka iście podbiła europejskie salony symbolizując luksus, dbałość o szczegół i kunszt. Warto zaznaczyć, że ułożenie podłogi w jodełkę było bardzo czasochłonne, a także kosztowne dlatego gościła w posiadłościach wyłącznie zamożnych Francuzów. Na szczęście przez kolejne stulecia stawała się coraz bardziej przystępna, a jednocześnie chętnie pojawiała się jako element wykończenia wnętrz oraz ścian.

Ten szczególny wzór przemierzając stulecia miał swoje wzloty i nieco niższe loty. Jednak od dłuższego już czasu branża podłogowa i wnętrzarska obserwuje prawdziwy renesans jodełki. Wzór ten stał jednym z ulubionych elementów wykończenia wnętrz. - Nic dziwnego, że jodełka to niesamowicie popularny wzór dębowej podłogi na jaki decydują się inwestorzy. Każde wnętrze, w którym zamontowano właśnie taki wzór dębowego parkietu zyskują niepowtarzalny klimat (dosłownie, drewniana podłoga posiada swój mikroklimat) i styl. Takie wnętrza to klasyka, którą projektanci zwinnie łączą z nowoczesnym designem. Świadczy o tym coraz większa liczba realizacji w których wykorzystywany jest właśnie ten wzór – tłumaczy Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket.

Węgierska, francuska czy klasyczna?

Trzy wzory jodełki dają możliwość doboru ich do indywidualnych i wizualnych potrzeb tak wnętrza, jak i inwestorów. Jodełka francuska układa się z desek przyciętych pod kątem 45 stopni na krótszych krawędziach. Wzór przypomina grot strzały. Jodełka nadaje wnętrzom wyjątkowej lekkości, a przede wszystkim sprawia wrażenie regularności i harmonii z dodatkiem dynamizmu.

Jodełkę węgierską (Hungarishe Punt) układamy z desek przyciętych pod kątem 60 stopni, a sam wzór jest szerszy, nieco subtelniejszy niż odmiana francuska. Także przypomina grot strzały jednak zdecydowanie szerszy tworząc ciągły, delikatny, subtelny, zygzakowaty wzór. Jodełka węgierska sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Herringbone czyli jodełka klasyczna (zwana także angielską) to zdecydowanie najpopularniejszy wzór ułożenie podłogi. Układa się tak, aby krótszy bok deseczki łączył się z dłuższym bokiem drugiej deseczki pod kątem prostym (krańce deszczułek przylegają bezpośrednio do siebie). W ten sposób uzyskuje się bardzo elegancką i stylową podłogę.

- Owszem jodełka sprawdza się w hotelach, restauracjach, apartamentach czy też salach bankietowych. Nic nie przeszkadza jednak, aby podłoga ułożona w ten wzór znalazła się w „normalnych” domach i mieszkaniach, co zdarza się obecnie niesłychanie często. Coraz więcej inwestorów decyduje się na drewnianą podłogę ułożoną w jednym z wariantów jodełki. Wzór ten cieszy się niesłabnącą popularnością we współczesnym designie. Wiele realizacji wnętrzarskich w których wykorzystano tak ułożoną drewnianą podłogę jest docenianych nie tylko przez użytkowników, ale też znawców designu na całym świeciewyjaśnia Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

Wyraźne zainteresowanie jodełką obserwują także autoryzowani sprzedawcy podłóg drewnianych. Słowa te potwierdza Marta Kusa z poznańskiego Showroomu firmy Deska Design - W minionym roku zdecydowanie zaobserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie i popyt na podłogi drewniane montowane w układzie jodełki: klasycznej, francuskiej i węgierskiej. Współpracując z architektami, obserwując aktualne trendy panujące w branży meblowej zaobserwowałam tendencje do wyboru minimalistycznych form. Dzisiaj większość z nas utożsamia się ze słowami znanego architekta Ludwiga Miesa van der Rohego : "less is more" - tzn. mniej znaczy więcej – tłumaczy Marta Kusa z poznańskiego Showroomu firmy Deska Design, która dodaje jednocześnie, że brak dużej ilości bodźców wynikających z wyboru oszczędnych form mebli i dodatków oznacza większe możliwości aranżacyjne w zakresie wyboru podłóg. - Układ desek w jodełkę idealnie komponuje się z minimalistycznym stylem, nie mamy wówczas do czynienia z tzw. przerostem formy i poczuciem chaosu we wnętrzu. Wręcz przeciwnie! Drewniana podłoga wzmaga u nas odczucie spokoju i obcowania z naturą, a sama forma jodełki sprawia, że wnętrze naszego domu nie jest nudne. To idealny balans i ponadczasowy design, który zawsze będzie "na czasie" – podsumowuje przedstawicielka firmy Deska Design.

Projekt wnętrz: Aleksandra Balcerak, ALDESIGN

Zdjęcie: Emi Karpowicz

 

Pobierz plik

Powrót