WARSZAWSKI BELLE EPOQUE, CZYLI FOKSAL 13/15. WYJĄTKOWY APARTAMENT DLA MIŁOŚNIKA MUZYKI

Unikatowy przykład warszawskiej architektury okresu Belle Epoque, nowoczesny penthouse czy też apartamenty z oryginalnymi XIX wiecznymi wykończeniami - to tylko niektóre z rozłożystego wachlarza atrybutów tego wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy. Mowa oczywiści o Foksal 13/15 – apartamentach umiejscowionych w kamienicach, w których wnętrzach kryją się autentyczne dzieła topowych XIX – wiecznych artystów.

- Nowoczesny penthouse z tarasem i panoramicznym widokiem na Warszawę czy może arystokratyczny apartament z oryginalnymi XIX-wiecznymi wykończeniami? To jedyny wybór, przed jakim stają właściciele rezydencji, ponieważ cała reszta wyjątkowych udogodnień – podziemny parking, usługi concierge’a, pokoje gościnne i luksusowa strefa SPA – pozostaje do dyspozycji wszystkich mieszkańców Foksal 13/15, prawdziwej enklawy komfortu i prestiżu – czytamy na stronie internetowej Foksal 13/15.

Niedawno jeden z apartamentów został wykończony pod klucz przez jednego z rezydentów kamienicy , zyskując unikatowy design, który połączył styl francuski z nowoczesnością. Na podłodze swoje miejsce znalazły ponadczasowe kasetony, które oddają klimat dawnej Warszawy.

Kolebka XIX - wiecznej sztuki

Foksal 13/15 to miejsce wyjątkowe. Unikatowy przykład architektury Warszawy z okresu Belle Epoque, w którego wnętrzach kamienic spotkać można autentyczne dzieła czołowych XIX – wiecznych rzemieślników i artystów. Na jednej z klatek schodowych po dziś dzień przetrwały polichromie przedstawiające putta – popularnego motywu sztuki renesansu i baroku.
 

Mówiąc o Foksal nie możemy zapomnieć o bogatej historii. Otóż w XVIII wieku powstał tu elegancji ogród miejski, wzorowany na londyńskim parku Vauchall, a w którym organizowano bale i widowiska. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Foksal stała się ulubionym miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej stolicy, która spędzała czas w owianych sławą kawiarniach Café Snob i Café Bodo. W latach 1895 – 1898 pod adresem Foksal 13 i 15 powstały dwie luksusowe kamienice, które zbudował oraz zaprojektował architekt Artur Otton Spitzbarth. - Od początku były one domem wielu znamienitych postaci, zasłużonych dla polskiej kultury i państwowości, takich jak bohater wojenny major Kazimierz Kubala, malarz Zygmunt Badowski czy poeta Stefan Napierski. W dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkiwali tu również posłowie i senatorowie odrodzonej Polski, m.in. Stanisław Grabski, Ignacy Radlicki, Juliusz Zdanowski i Emil Godlewski. W latach 30. kamienica Foksal 13 stała się własnością słynnego przedsiębiorcy i „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w liczne nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę – dowiadujemy się ze strony internetowej Foksal 13/15

Za eleganckimi fasadami kamienic Foksal 13/15 kryją się wspaniałe dziedzińce i wystawne klatki schodowe, które zdobią barwne polichromie, marmury, pięknie rzeźbione portale oraz ręcznie kute balustrady.

Stylowy apartament na weekend dla miłośnika muzyki

Jeden z zakupionych w kamienicy apartamentów został wykończony pod klucz, a efektem współpracy z architektem są stylowe wnętrza nawiązujące designem do stylu francuskiego - Jest to 48 metrowe mieszkanie w inwestycji Foksal 13/15 realizowanej przez Ghelamco. Mieszkanie należy do inwestora, który chciał urządzić wygodny i elegancki apartament na weekendy w mieście. Zależało mu na nawiązaniu do oryginalnej architektury i charakteru całej inwestycji. Skupiliśmy na połączeniu tradycji z odrobiną nowoczesności – tłumaczy Marta Chrapka ze Studia Colombe, projektantka apartamentu .

Jak zaznacza projektantka głównym celem było stworzenie klasycznego projektu z dużą inspiracją stylem francuskim przełamanego nowoczesnością. - Dzięki temu, mieszkanie nie jest nudne i zbytnio przytłoczone historycznym charakterem. Spory akcent postawiliśmy na stworzenie jakościowej i dość neutralnej bazy (dębowe podłogi Chapel Parket, ściany w belgijskich farbach Emente, zabytkowe sztukaterie o unikalnych wzorach i klasyczny marmur w łazience) oraz dopełnienie jej bardziej charakterystycznymi dodatkami i meblami. Bardzo duży nacisk kładziemy na jakość wykorzystanych produktów oraz współpracę z rzemieślniczymi wykonawcami stosującymi tradycyjne metody np. fronty szaf malowane pędzlem farbami wodnymi – mówi M. Chrapka dodając jednocześnie, że właścicielowi mieszkania zależało na komfortowym miejscu na weekend - W realizacji znalazło się wygodne miejsce na walizki, kuchenna wyspa przy której można przyrządzać i jeść posiłki oraz przestronna i luksusowa łazienka. Warto wspomnieć, że inwestor jest miłośnikiem muzyki, dlatego szczególnie ważne miejsce w tym projekcie zajął właśnie gramofon – dodaje projektantka.

W tym wyjątkowym miejscu nie mogło zabraknąć solidnej podłogi nawiązującej do oryginalnych kasetonów, które niegdyś się tam znajdowały - Chcieliśmy zachować kasetony w duchu tych, które oryginalnie były użyte w kamienicy. Zależało nam na szlachetnym odcieniu jasnego dębu bez żółtej poświaty, typowej dla tradycyjnych kasetonów dębowych. Produkty marki Chapel Parket doskonale wpisały się w nasze założenia. Dodatkowo to podłoga najwyższej jakości, która wraz z biegiem czasu będzie się świetnie starzeć – informuje Marta Chrapka ze Studia Colombe.

Warto na koniec zaznaczyć, że kamienice Foksal 13/15 wyróżniono prestiżową nagrodą publiczności w 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Pobierz plik

Powrót