Jodełka z dębu i „wersal” w salonie

Są mniej popularne od desek, ale nie należy traktować ich po macoszemu. Klepki i kasetony zdobywają coraz większą popularność. Trwa renesans jodełki, zwłaszcza elementów w małych rozmiarach. Z kolei kasetony przywracają blask zabytkowym wnętrzom.

- To inwestor decyduje jak ma wyglądać podłoga; tylko od niego zależy czy zamontowane zostaną deski, klepki, czy kasetony. Wybór dostępnych możliwości jest bardzo duży, a jednocześnie właściwie nie ma ograniczeń technicznych; warstwowe klepki i niektóre schematy kasetonów można zamontować również na ogrzewaniu podłogowym - mówi Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket obejmującej dębowe deski, klepki i kasetony. Jak dodaje, klepki są montowane nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale także w obiektach komercyjnych (restauracjach, sklepach i hotelach).

Miłośnicy drewnianych połóg, którzy z różnych względów nie chcą wybierać desek, nie mogą narzekać. Oferta rynkowa klepek i kasetonów jest bardzo ciekawa. Pierwsze z nich są dostępne nie tylko w formie tradycyjnej jodełki.
- Poza popularnym zygzakiem można wybrać także jodełkę francuską lub węgierską. Elementy te mają kształt równoległoboku, dlatego też po ich zamontowaniu powstaje między nimi linia prosta. Wzór francuski od węgierskiego różni się kątem cięcia elementów. W pierwszym jest to 45 stopni, w drugim - 60 stopni. Klepki mogą być ponadto układane we wzór koszykowy lub tzw. cegiełkę - wylicza P. Bekas.

Wiele możliwości dają również kasetony; w tym przypadku do wyboru jest bowiem kilka gotowych schematów. W serii Chapel Basilica dostępnych jest 10 wzorów; jednym z nich jest cieszący się dużą popularnością wzór wersalski. Jako, że wszystkie podłogi sygnowane tą nazwą powstają na zamówienie i głównie ręcznie, inwestor może zaprojektować własny schemat lub przekształcić już istniejący. 
Inwestorzy mogą łączyć deski z klepkami i kasetonami (jak również w jednym wnętrzu montować klepki i kasetony). Jedna z ostatnich realizacji z udziałem podłóg Chapel Parket obejmuje deski o długości 2 metrów, które zostały ułożone w jodełkę. To się nazywa klepka XXL!

O ile rozmiar kasetonów jest stały (każdy wzór Chapel Parket ma określone wymiary), o tyle klepki są dostępne w pięciu rozmiarach. Najmniejsze z nich, wykonane z drewna litego, mają 6 cm szerokości, a największe - 18 cm. Z kolei szerokość klepki z drewna warstwowego wynosi od 6,5 do 18,5 cm. Także w tym przypadku można zamówić indywidualnie wykonanie elementów w dowolnym rozmiarze, trzeba tylko pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje między długością, a szerokością. Stosunek 4:1, 5:1 lub 6:1 (przy szerokości 14 cm, klepka może mieć 56, 70 lub 84 cm długości) pozwoli bez przeszkód ułożyć elementy w pożądany wzór.

Zarówno klepki, jak i kasetony są dostępne w bogatym wyborze barw. Marki Chapel Parket oferuje aż ponad 50 kolorów! W palecie znajdziemy zarówno odcienie zbliżone do naturalnego drewna, jak również szarości i ciemniejsze barwy. 

Zdaniem architekta:
arch. Aleksandra Balcerak, właścicielka pracowni architektonicznej Al Design, www.aldesign.com.pl
Wybór elementów determinuje głównie przestrzeń, w której ma zostać zamontowana podłoga. W przypadku starych kamienic, klepki wydają się być oczywistym rozwiązaniem, podobnie jak kasetony w zabytkowych wnętrzach. 
Nie zawsze trzeba jednak podążać utartymi ścieżkami, sam metraż także nie musi być ograniczeniem. Wbrew pozorom, jodełka sprawdzi się równie dobrze w przestronnych wnętrzach, jak i w wąskich korytarzach. Warunkiem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru elementów, wówczas jesteśmy w stanie optycznie powiększyć wnętrze. Najbardziej spektakularne efekty wizualne osiągniemy montując klepki w przestrzeni niezaburzonej elementami konstrukcyjnymi (takimi jak słupy). Jeśli podłoga ma być łączona z bardzo zdobnymi płytkami ceramicznymi lub szalenie popularnymi ostatnio heksagonami, zwykle lepiej wybrać deski, bo klepki same w sobie są bardzo dekoracyjne. 
Zachowujmy umiar, a podłogę postrzegajmy jako integralną cześć całego wnętrza, która ma być spójna z pozostałymi elementami jego wyposażenia. 
 

Pobierz plik

Powrót