Niezapomniana lekcja historii w Muzeum Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie to bez wątpienia perła na mapie polskiej kultury. Można tam podziwiać unikatowe skarby polskiego i europejskiego dziedzictwa, m.in. sławny obraz Leonarda Da Vinci „Dama z gronostajem” czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. Pałac otwarty jest dla zwiedzających od 20 grudnia 2019 roku. Inwestycja opiewała na niemałą kwotę – ponad 50 mln zł. Efekt wieloletnich prac jest imponujący, wykorzystano najwyższej jakości materiały, w tym kasetony marki Chapel Parket.

 

 

Muzeum Czartoryskich w Krakowie to najstarszy taki obiekt w Polsce. Z końcem poprzedniego roku zakończył się jego gruntowny remont, a udostępniona kolekcja Książąt Czartoryskich stanowi realizację idei księżnej Izabeli Czartoryskiej, której marzeniem było, aby pamiątki przeszłości gromadzić dla przyszłych pokoleń. - Cały zespół, powołany do realizacji projektu, pracował od początku z ogromnym zaangażowaniem. Każdy z nas miał świadomość, że uczestniczy nie tylko w pasjonującym, ale też niezwykle odpowiedzialnym przedsięwzięciu. Motywowała nas myśl, że niebawem pokażemy zwiedzającym z całego świata skarby polskiego i europejskiego dziedzictwaodrestaurowane, w nowej aranżacji zabytkowych wnętrz Pałacu Czartoryskich – mówi Mariola Kulczyńska, koordynator projektu Przeszłość przyszłości i kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich.

 

Muzeum niesie ze sobą zawiłą historię. Jego początki sięgają 1801 roku, kiedy to księżna Izabela Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należały Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, a także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej). Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich.

 

Ponad 51mln zł z programu POIIŚ i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tyle wyniósł budżet projektu „Przeszłość przyszłości” realizowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich było nieczynne przez niemal 10 lat. Stąd też, jego ponowne otwarcie było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat. Muzeum nie tylko zostało poddane gruntownemu remontowi, ale także zyskało dodatkową przestrzeń wystawienniczą – obecnie dzieła sztuki prezentowane są na dwóch piętrach Pałacu, a także w jego oficynach. W ciągu 10-letniej inwestycji nieustannie prowadzone były prace konserwatorskie obiektów z kolekcji Czartoryskich, badania i konsultacje eksperckie, jak również digitalizacja kolekcji wysoko specjalistycznym sprzętem fotograficznym zakupionym w ramach projektu. Trwało również merytoryczne opracowywanie zbiorów oraz przygotowanie treści publikacyjnych wraz z redakcją językową. Słowem – kompletne , dostępne, nowoczesne, otwarte ale jednocześnie nawiązujące do tradycji muzeum na miarę XXI wieku.

 

Po wygraniu międzynarodowego konkursu na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz, zorganizowanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w 2017 roku Biuro Projektowe Art FM przystąpiło do prac nad realizacją projektu. Nad całością prac czuwali architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Anna Skrzydlewska, Łukasz Markiewicz oraz Mieczysław Bielawski (dyrektor kreatywny), współpraca: Justyna Jaworska, Maciej Ochęcki, Tomasz Natora, Karol Ornatowski, Jan Witkowski. - Nadrzędną ideą projektu było założenie, by przekraczając próg nowo otwartego Muzeum goście poczuli, zgodnie z zamierzeniami Fundatorki kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej, wyjątkowy klimat miejsca pierwszej placówki muzealnej na ziemiach Polski, skarbnicy dzieł sztuki, a jednocześnie, strażnicy narodowej tożsamości. - komentuje architekt Maksymilian Majoch z biura projektowego Art FM. Zespół Art FM zaproponował wizję dialogu między unikatowym charakterem tradycyjnego muzeum, a współczesnym podejściem charakteryzującym nowoczesne muzea. - Opiera się ona m.in. na połączeniu przyjętych nowych rozwiązań projektowych i materiałowych z zastaną substancją zabytkowych wnętrz jak np. zaprojektowany wzór parkietu, w formie powtarzalnych trójkątów równobocznych, z pięciokrotnym podziałem. Całość tworzy układ sześciokątnych kasetonów otoczonych przy ścianach sal bordiurą z prostopadłych desek. - dodaje architekt. W całej inwestycji wykorzystano najwyższej jakości materiały, które należało odpowiednio skomponować z ideą obiektu. Na posadzkach zdecydowano się na kasetony marki Chapel Parket. - Inwestycja w Muzeum Czartoryskich w Krakowie była dla nas nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale przede wszystkim niezwykłym prestiżem. Stworzyć podłogę do tak ważnego obiektu w kraju to wyraz zaufania do naszego produktu. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy swój wkład w ten projekt, które finalny efekt jest imponujący - komentuje Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

 

Ekspozycja w Muzeum Książąt Czartoryskich prezentowana jest na dwóch piętrach, w aż 26 salach, gdzie zaprezentowane są m.in. pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, sale ukazujące dzieje Polski, najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej, ekspozycje poświęcone sztuce renesansu, a także zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków.

 

 

Zdjęcia: Szymon Poplewski

Tekst: Iwona Cybulska/Adventure Media

Pobierz plik

Powrót