Podłoga to fundament wnętrza

Tak jak każdy budynek musi opierać się na solidnych fundamentach, tak podstawą wszystkich pomieszczeń jest podłoga. Poza funkcją praktyczną, pełni ona istotną rolę w aranżacji całego wnętrza, stąd jej zakup powinien zostać dobrze przemyślany. Wszak nie wybieramy jej na jeden sezon, ale na lata, a w przypadku podłóg z naturalnego drewna – na całe życie.

Na podłodze fizycznie spoczywają meble i wszystkie elementy wyposażenia wnętrza. Korzystamy z niej codziennie, nawet kiedy o tym nie myślimy -  poruszamy się po niej, przesuwamy meble,  czasem staje się placem zabaw, a innym razem parkietem do tańca. Podłoga może optycznie zwiększyć pomieszczenie, ale też „podzielić” je na strefy lub pomóc zaakcentować określoną jego część. Jednocześnie, pełni ona rolę dekoracyjną: to przestrzeń, która wpływa na postrzeganie całej aranżacji: może być tłem dla innych elementów lub też najbardziej charakternym punktem wnętrza.

W Polsce podłoga to inwestycja długoterminowa
- W krajach Europy Zachodniej drewniana podłoga jest wymieniana częściej niż w Polsce. Można powiedzieć, że inwestorzy patrzą na nią jak na element dekoracyjny, który po jakimś czasie jest zmieniany na inny, stąd częściej decydują się na bardzo odważne kolory, czy sposoby wykończenia. U nas podłoga z naturalnych materiałów jest traktowana jako długoterminowa inwestycja, właściwie na całe życie, stąd przeważają klasyczne odcienie i rozwiązania, które sprawdzą się mimo upływu czasu - ocenia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket obejmującej dębowe deski, klepki i kasetony. - Polskim inwestorom i projektantom także nie brak kreatywności, ale wybierając podłogi mają na uwadze, że podejmują decyzje na dekady, a nie na kilka lat - dodaje P. Bekas.
Paleta dostępnych rozwiązań jest naprawdę imponująca: w samym tylko segmencie drewnianych podłóg naprawdę jest z czego wybierać! Wystarczy spojrzeć na portfolio marki Chapel Parket, by przekonać się jak intrygujące może być drewno dębowe. Podłogi tej marki są dostępne w ponad 50 odcieniach, a ponieważ są tworzone na indywidualne zamówienie, to inwestor decyduje o wszystkich jej cechach. Do zamawiającego należy nie tylko wybór koloru oraz rodzaju elementów (deski, klepki oraz kasetony). Podejmuje on także decyzję o selekcji drewna, jego wykończeniu i rozmiarze. 

….przed podjęciem decyzji warto zrobić rekonesans
O ile aspekty estetyczne, to kwestia indywidualnych preferencji, o tyle przed podjęciem decyzji zakupowych trzeba koniecznie uwzględnić pewne uwarunkowania techniczne. Istotne jest m.in. jaki gatunek drewna wybierzemy; różnią się one nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim twardością, co w przypadku podłogi ma kluczowe znaczenie. 
Osobną kategorią jest montaż drewna na ogrzewaniu podłogowym. To bardzo popularne rozwiązanie, które będzie z powodzeniem służyło długimi latami, o ile wybierzemy odpowiedni materiał. Na „podłogówkę” nie zaleca się drewna litego, lecz materiał inżynieryjny (warstwowy), którego konstrukcja ogranicza pracę drewna, a jednocześnie nie hamuje w znaczący sposób przepływu ciepła. Istotną kwestią jest również właściwy sposób przygotowania posadzki - jej wygrzanie zapobiegnie problemom związanym z nadmiarem wilgoci.
Uwzględnić należy również sposób wykończenia podłogi, który często determinuje sposób jej konserwacji i bieżącej pielęgnacji. Każdy naturalny materiał wymaga odpowiednich czynności pielęgnacyjnych; warto wcześniej upewnić się jakie są w tym zakresie zalecenia producenta. Stosowanie się do wskazówek pozwoli cieszyć się wymarzoną podłogą przez długie lata, a jej ew. wymiana nie będzie wynikała z konieczności, ale będzie podyktowana chęcią gruntownej zmiany aranżacji. 

Pobierz plik

Powrót